Stowarzyszenie Aktywny Senior Czarna Dąbrówka
ul. Słupska 27, KRS 0000669074, NIP 8421775435, REGON 366826742.

Aktywność fizyczna

Dnia 3 maja 2017 roku w ramach 27 Ogólnopolskiego Biegu Orłów odbył się marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. W marszu wystartował nasz prezes Józef Natkaniec zajmując 5 miejsce open z czasem 37:13; w kategorii mezczyzn zajął 3 miejsce. Gratulujemy!

AKTYWNY SENIOR-
JAK ĆWICZYĆ W STARSZYM WIEKU ?

Aktywność fizyczna  w starszym wieku pozwala długo zachować młodość i opóźnić procesy starzenia . Aktywny senior – Ćwicz 2-3 razy w tygodniu. Już 20-minutowy trening siłowy (spokojne ćwiczenia wzmacniające całe ciało) w połączeniu z 30-minutowym wysiłkiem tlenowym, pozwoli Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia osteoporozy, cukrzycy, zawału serca i bólów reumatoidalnych. Regularne ćwiczenia usprawniają pracę wszystkich układów i narządów. Poprawiają uwapnienie i wzmacniają układ kostny. Zwiększają również zakres ruchomości stawów, co pomaga łatwiej wykonywać wiele codziennych czynności. Rozgrzewka i trening to także podstawa dla sprawnego kręgosłupa. Mięśnie podczas ćwiczeń są lepiej dotlenione, a więc sprawniejsze, dlatego skuteczniej podtrzymują kręgosłup.

Dzięki regularnym ćwiczeniom już po kilku dniach można odczuć radość życia i wyraźnie poprawić samopoczucie.

Obecnie nowym trendem w technice ćwiczeń dla aktywnych seniorów  są  zajęcia  ruchowe nastawione na umiarkowany wysiłek przy jednoczesnym wydatkowaniu energii. Już nie tylko ćwiczenia rehabilitacyjne, pilates i joga dla seniorów są trendy, także trening w tanecznym tempie do muzyki, staje ważnym elementem wielu ćwiczeń.

UWAGA – AKTYWNY SENIOR!!

W gimnastyce dla osób starszych nie należy stosować ćwiczeń w pozycjach głową w dół, zeskoków z większych wysokości oraz statycznych ćwiczeń siłowych.

Pomyślne starzenie się to :

1. Uzyskanie zadowalającego stanu zdrowia

2. Utrzymanie niezależności finansowej

3. Utrzymanie więzów rodzinnych

4. Możliwość samorealizacji

Aktywność fizyczną  seniora  to:

– Aktywność rekreacyjna

– ukierunkowana na zdrowie

– Aktywność prewencyjna

– ukierunkowana na prewencję chorób

– Aktywność leczniczo – rehabilitacyjna

Spokojnym krokiem do lepszej formy

Program treningowy osób starszych powinien oddziaływać na trzy podstawowe elementy sprawności fizycznej:

1. poprawę wytrzymałości

2. zwiększenie siły i masy mięśniowej

3. zwiększenie gibkości i poprawę koordynacji ruchowej

W zakresie rozwoju wytrzymałości, korzystna forma ruchu są różne ćwiczenia aerobowe , takie jak marsze, biegi, jazda na rowerze, pływanie, Nordic Walking itp. Ćwiczenia tego typu powinny być wykonywane przynajmniej 3-4 w tygodniu, przez okres 20-40 min. Nacisk powinien być położony zawsze na proste formy ruchowe, by aktywność wiązała się z relaksem, zabawą i przyjemnością.

Administrator Józef Natkaniec